Z KART HISTORII NASZEJ SZKOŁY

W ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania szkoły sześciokrotnie zmieniano jej nazwę. Wpłynęły na to zmiany profilu kształcenia, reformy administracyjne, zawirowania historii czy też opcje polityczne rządzących. Szkoła funkcjonowała jako:

od 1937 r. - Koedukacyjne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Szkoły Średniej w Kraśniku
od 1918 r. - Koedukacyjne Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Kraśniku

od 1947 r. - Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Oddziału Gwardii Ludowej imieniem Tadeusza Kościuszki w Kraśniku
od 1952 r. - Państwowe Liceum Ogólnokształcące Oddziału Gwardii Ludowej imieniem Tadeusza Kościuszki w Kraśniku
od 1980 r. - Liceum Ogólnokształcące Nr 1 Oddziału Gwardii Ludowej imieniem Tadeusza Kościuszki w Kraśniku
od 1991 r. - I Liceum Ogólnokształcące imieniem Tadeusza Kościuszki w Kraśniku
od 2002 r. - w wyniku zmian organizacyjnych związanych z reformą administracji samorządowej zostaje utworzony : Zespół Szkół nr 1 w Kraśniku, w którego skład wchodzą obecnie funkcjonujące szkoły: I Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Profilowane, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1.
Osoby zainteresowane naszymi bogatymi tradycjami zapraszamy do zwiedzania szkolnej Izby Tradycji. Polecamy również opracowanie byłego dyrektora szkoły, pana Wita Szymanka"Z dziejów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kraśniku w latach 1918 -1998". Opracowanie to powstało z okazji 80 rocznicy utworzenia naszej szkoły. Książka jest dostępne w bibliotece szkolnej.

Zdjęcie z 1925 roku przedstawia uczniów przed historycznym budynkiem szkoły - klasztor w Kraśniku.

Zdjęcie z początku lat 70 przedstawia absolwentów i uczniów przed budynkiem szkoły, w czasie uroczystości "Dnia Patrona".