Uroczystości na kraśnickim kirkucie

18 października 2018 roku uczniowie klasy II F wraz z nauczycielem historii panem Mariuszem Bieńkiem uczestniczyli w uroczystości odsłoniecia pomnika kraśnickich ofiar Holokaustu. Monument ufundowali potomkowie rodzin kraśnickich Żydów – Stecki oraz Blad, którzy na tę uroczystość przybyli m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Holandii, Niemiec i Brazylii.

W odsłonięciu pomnika uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego ze Szwecji i USA, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk, ks. bp. Mieczysław Cisło, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Lesław Piszewski oraz kantor reb Simcha Kelle. Udział delegacji I LO w Kraśniku jest kontynuacją współpracy, jaką szkoła prowadzi z Fundacjią Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Od 2005 roku I LO uczestniczy w programie FODŻ – Przywróćmy Pamięć, w ramach którego uczniowie kilkakrotnie porządkowali kraśnicki kirkut, opracowywali jego historię oraz fotografowali i opisywali ocalałe macewy.

Opublikowano: 07 listopada 2018 09:13